Добірка дитячих ігор перед сном

“На добраніч” кажуть батьки своїм чадам. Але, щовечора повторюючи цю фразу, вони часто не замислюються над її глибоким змістом. Медики стверджують, що спокійний, міцний сон життєво необхідний дитині.

Саме уві сні дитина звільняє свою свідомість від усіх вражень і дозволяє “перезавантажитися” своєму організму. Для того, щоб сон малюка був безтурботним, необхідно виробити щоденний ритуал, який допоможе дитині швидко і міцно заснути.

Психологи рекомендують батькам за 2 години до сну припинити всі рухливі ігри. І вони мають рацію, адже надмірно збуджений малюк не може відразу заснути і сон його навряд чи буде спокійним.

Англійські педіатри радять батькам за 40 хвилин до сну робити дітям заспокійливий масаж, який полягає в ніжному погладжуванні.

У гватемальців існує дуже цікава традиція – вони розставляють біля ліжечка дитини 6 маленьких лялечок. Малюк вкладається в ліжко, бере по одній ляльці і розповідає їй, що неприємного сталося з ним за день. Після чого ляльки вкладаються під подушку і сплять разом із малюком. У цій країні вважається, що всі хвилювання і неприємності покинуть малюка разом із місяцем, а ляльки йому в цьому допоможуть.

Французи зі своїми дітьми особливо не церемоняться. Строго по годинах дітлахи вкладаються в ліжко, і мама видає їм їхню улюблену іграшку “дуду”. Ця іграшка забезпечує комфорт і заспокоює дитину під час сну і дуже часто переходить із покоління в покоління.

6 спокійних ігор перед сном для дітей 2-4 років:

Дуже часто наші дітлахи сприймають сон як покарання. Щойно вони “каталися” на татовій спині або грали в м’яч, а тепер чомусь їм потрібно лягати в ліжко. Їм здається, що мама з татом продовжать грати, але вже без них. Не дивно, що вони починають вередувати. Дитині необхідно пояснити, що вночі сплять усі, зокрема й дорослі.

Раніше в народі говорили, що саме до вечора на дитину нападає “стрибунець”. Як заспокоїти  капризку? За 2 години до сну захопити своє чадо спокійними заняттями. Заспокоїти дітей 2-4 років перед сном допоможуть 6 ігор, опис яких наводиться нижче.

“Скринька зі скарбами”

Батьки виготовляють зі звичайної коробки казкову скриню. Коробку можна обклеїти блискучим папером або розмалювати. Потім разом із малюком вони мають заповнити цю скриньку скарбами.

Наприклад: разом із дитиною зі стеклярусу чи ґудзиків виготовити намисто для казкової принцеси, з блискучої фольги корону, з клаптиків сплести для неї маленький килимок, намалювати портрет принцеси. Усі ці скарби скласти в чарівну скриньку і прибрати її під ліжко. Ця гра розвиває в дитини фантазію та творчі здібності.

“Три тиші”

Тато, мама і дитина замовкають на дві-три хвилини й уважно прислухаються до звуків за вікном. Коли час мовчання закінчується, кожен по черзі розповідає, що він почув.

Наприклад: мама почула, як за вікном сперечалися дві пташки, вона може розповісти, про що була суперечка. Тато почув, як одна машина скаржиться іншій, що в неї поганий господар, він  її не миє і забуває заправляти бензином. А що цікавого почув малюк?

“Хто до нас завітав?”

Тато, мама і діти розсаджуються на стільці. Тато оголошує, що сьогодні до них у гості прийдуть найрізноманітніші тварини. Мама починає перша. Вона пародіює якусь тварину, а всі повинні намагатися вгадати – хто прийшов до них у гості.

Наприклад: мама, зображуючи собачку, гавкає і махає хвостиком (рукою ззаду). Дітлахи мають не тільки відгадати, а й розповісти все, що знають про песиків. Наступний гравець зображує іншу тварину. Ця гра дає змогу дитині пізнати нових тварин і познайомитися з їхніми звичками.

“Запам’ятай іграшку”

Батьки розкладають іграшки, дають усім учасникам запам’ятати, які предмети лежать на столі. Потім, накривають іграшки тканиною і просять діточок відвернутися і не підглядати. У цей час мама прибирає зі столу одну з іграшок. Діти повинні вгадати, яка іграшка зникла. Гра розвиває спостережливість і увагу в дітей.


“Килим-літак”

На підлогу стелиться невеликий килим. Мама розповідає малюкові про те, що цей килим чарівний і  може літати. Разом із дитиною вона вмощується на килим і просить малюка заплющити очі. Після цього вона запитує куди сьогодні вони хочуть полетіти.  Потім каже чарівні слова, килимок нібито злітає і вони вирушають у казкову подорож. Мама починає розповідати казку. У “ході польоту” розповідь ведеться по черзі.


“Чарівні олівці”

Для цієї гри знадобляться аркуш ватману і різнокольорові олівці. Дитина починає малювати. Наприклад: будиночок. Мама просить її відвернутися і розповісти, хто живе в цьому будиночку. Поки дитина розповідає, мама швидко малює цих персонажів. Повернувшись, малюк бачить їх і продовжує малювати. Наприклад, він малює сонечко. Відвернувшись, він розповідає, яке сонечко яскраве і тепле. Мама малює квіточки і дерева тощо.

За допомогою “чарівних” олівців можна намалювати гарний пейзаж або цілу казку з великою кількістю персонажів.

Можна змінити план гри: дитина малює лінію – мама продовжує малюнок. І так по черзі. Звичайно, бажано, щоб мама володіла художніми навичками, але це зовсім необов’язково. Смішні та безглузді малюнки найчастіше призводять у повний захват малюків.


6 вечірніх ігор-забав для дітей 4-6 років:

З дітьми 4-6 років перед сном можна грати в інтелектуальні ігри, які не тільки заспокоюють малюків, а й навчають корисних навичок.

Гра-фантазія “Чомучка”

Маленькі “чомучки” в цьому віці особливо активні, вони обожнюють ставити всілякі запитання і цим гріх не скористатися.

Суть гри: дорослий ставить дитині запитання, а вона придумує на нього фантастичну (неправдоподібну) відповідь.

Наприклад: Дорослий ставить запитання: “Звідки беруться сніжинки?” Дитина може на це запитання придумати найфантастичнішу відповідь: “Небом на казкових санях  промчав Святий Миколай, який готується до свята. Санчата неслися так швидко, що з-під копит трійки казкових оленів  летіли  іскри, які й перетворилися на сніжинки”. Ця гра дає змогу розвивати у дитини фантазію.

“Знайди букву”

Діти в цьому віці вже знають літери або вчать їх. Як правило, у кожного з них є своя “улюблена”. Наприклад: літера  Ж. Відкрийте книжку на будь-якій сторінці та попросіть малюка знайти його улюблену літеру. Порахуйте разом, скільки всього таких літер на одній сторінці. Потім попросіть його згадати слова, які починаються з цієї літери.

Гра “Обіймашки”

Обійміть малюка і скажіть йому на вушко десять ласкавих слів. Наприклад: коханий, розумний, слухняний, сильний, сміливий, талановитий, турботливий, гарний,  безстрашний, добрий. Поміняйтеся ролями і послухайте приємні слова про себе. Ця гра зробить вас ближчими і вселить у дитину почуття впевненості у своїх силах.


“Заховане слово”

Поки ваша дитина  вкладається в ліжко, напишіть на папері три слова. Наприклад: “ЯЛОК” – “КОЛЯ”. Попросіть її  спробувати розгадати, яке слово ви “сховали”. Ще один приклад: “АКШІК” – “кішка”. Слова потрібно писати великими літерами. Можна взяти одну підказку. Наприклад: дитина може дізнатися, з якої літери починається заховане слово.

“Малюнок за пам’яттю”

Розкладіть на тумбочці біля ліжка 5 предметів. Дайте можливість дитині їх запам’ятати. Накрийте тканиною предмети і попросіть її намалювати їх на аркуші паперу по пам’яті. Зніміть тканину з тумбочки і порівняйте, чи всі предмети намалював малюк. Ця гра спрямована на розвиток зорової пам’яті.

“Казка на двох”

Сенс цієї гри полягає в тому, щоб кожен називав одне речення. У результаті чого має вийти кумедна казка. Речення придумують по черзі.

Наприклад: мама каже: “В одному місті  жив маленький хлопчик”. Дитина продовжує: “Вирушив він одного разу до лісу і зустрів там зайчика” і т.д. Справа у вашій загальній фантазії. До речі, потім можна буде намалювати ілюстрації до нової казки та “видати” власну книгу. Маленькі письменники зазвичай дуже пишаються своєю книгою  і за кожної зручної нагоди її демонструють. Хтозна, може за першою книжкою піде друга. А там дивись, і з’явиться в нашій країні новий письменник-казкар.

Цю гру можна використовувати як казкотерапію, щоб допомогти малюкові подолати різні психологічні проблеми.

Як ви, напевно, вже встигли помітити, всі перераховані вище ігри спрямовані на творчий та інтелектуальний розвиток дітей.

Не поспішайте відразу залишати спальню після того, як ваш малюк заснув. Японські вчені, вивчаючи роботу мозку, встановили, що перші п’ять хвилин сну підсвідомість дитини ще не спить. І саме в цей час вона максимально сприйнятлива. Тож, якщо ви кілька хвилин посидите поруч із ліжечком сплячої дитини, тихенько розповідаючи, яка вона у вас добра, хороша, смілива й кохана, – ваш малюк позбудеться всіх страхів і комплексів. Усього п’ять хвилин, а яку користь вони можуть принести вашій дитині!

Спокійний сон є запорукою не тільки фізичного здоров’я, а й психологічного. Під час сну в дитини поліпшується кровообіг, пульс стає рівним, мозок збагачується киснем. До речі, не забудьте заспівати малюкові перед сном колискову пісеньку.

І нехай вашим дітям сняться тільки найпрекрасніші сни!

З любов’ю, Аніта Вайаканті
INSTAGRAM: @anita_prof