Як почувається дитина в новому колективі?

Для багатьох дітей адаптація в новому колективі є складним випробуванням.

Дитина може зіткнутися з низкою проблем, які не в силах вирішити сама. У результаті чого падає мотивація (бажання) відвідувати цей навчальний/ розвивальний заклад.

У гірших випадках може трапиться невроз на тлі важкої адаптації.

Як же зрозуміти, як почувається дитина в новому колективі?

У цьому допоможе розібратися проективна методика “школа звірів”. Рекомендую її використовувати з дітьми від 4 до 10-12 років.
Як же бути батькам дітей молодшого дошкільного віку?
Дорогі батьки малюків, слід ОРІЄНТУВАТИСЯ НА ПОВЕДІНКУ ДИТИНИ ПІСЛЯ ВІДВІДУВАННЯ САДКУ/ СЕКЦІЇ.

Якщо поведінка і самопочуття дитини НЕ змінюється (або не сильно змінюється), то можна видихнути і припустити, що адаптація проходить більш-менш успішно.

Ну, а якщо ви помітили такі зміни:
✔️ спокійна дитина стала збудженою;
✔️ активна, навпаки, пасивною;
✔️ почастішали істерики;
✔️ відкрита і балакуча дитина стала замкнутою;
✔️ стався регрес навичок (будь-яких);
✔️ з’явилися страхи, проблеми зі сном тощо, –
усе це може свідчити про те, що дитина відчуває сильний стрес від перебування в цьому колективі.

Також щоб розібратися як почувається ваша дитина в новому колективі, ви можете пограти (адже у дошкільнят віруюча діяльність – гра) у дитячий садок. Головне: дозволити дитині взяти на себе роль ведучого і керувати/ створювати сюжет ігри. У таких іграх діти найчастіше відображають реальні почуття і дії, які з ними трапляються.

МЕТОДИКА «ШКОЛА ЗВІРІВ»

Вам знадобиться:
папір, кольорові олівці.

Скажіть дитині наступне:
Зараз ми з тобою здійснимо дивовижну подорож у чарівний ліс. Сядь зручно, розслабся, заплющ очі. Уяви, що ми опинилися на сонячній лісовій галявині. Послухай, як шумить листя над головою, м’яка трава торкається твоїх ніг. На галявинці ви бачите “Школу звірів” (або “сад звірів”, “група звірів”). Подивися навколо. Які звірі навчаються в цій школі /групі? А який звір у ній учитель/ вихователь/ тренер? Чим займаються учні/ звірі? А якою твариною ти бачиш себе? Подивися на групу/ клас уважно, поспостерігай за тим, чим звірі займаються, поки я рахуватиму до 10, а потім відчиняй оченята.
1,2,3….10.


Інструкція для малювання:
Ти щойно побував у “Школі звірів”. Можеш, будь ласка, намалювати те, що бачив?

(Дитина малює)

Після того, як малюнок готовий, попросіть дитину подивитися уважно на свій малюнок і знайти ту тварину, якою могла б бути вона. Поруч із нею поставте “х” або букву “я”.

Подякуйте дитині за малюнок і за таку чудову подорож. Ви можете запитати в нього/ неї, чи сподобалася йому/ їй подорож до школи (садочка) звірів? І чи хотів би він/-а туди ходити?

Також ви можете ОБГОВОРИТИ те, що відбувається на малюнку:
✔️ Хто що робить?
✔️ З ким дружить тварина, поруч із якою стоїть буква “я”?
✔️ А з ким не дружить?
✔️ Як учитель/ вихователь ставиться до неї? Чи хотіла б вона, щоб вихователем/ вчителем був хтось інший? Чому?
✔️ Чи буває сумно цьому Ведмедику/ тигру/ білочці в класі/ групі?
✔️ А чи буває страшно? Коли?
✔️ А чи буває радісно? Який найчастіше в цієї тварини настрій, коли мама чи тато зранку каже: “час прокидатися і збиратися до школи/ групи/ саду звірів”?

Відповіді на ці питання вже можуть розповісти багато про що. Але часто так буває, що діти відмовляються або їм стає нудно (бо ви для них не психолог, а батько, і до такого виду діяльності з вами діти не звикли), тому давайте інтерпретувати малюнок.


ІНТЕРПРЕТАЦІЯ МАЛЮНКА

1. Положення малюнка на аркуші
Положення малюнка ближче до верхнього краю аркуша трактується як висока самооцінка, як незадоволення своїм становищем у колективі, недостатність визнання з боку оточуючих.
Положення малюнка в нижній частині – невпевненість у собі, низька самооцінка.
Якщо малюнок розташований на середній лінії, то в дитини все в нормі.

2. Контури фігур
Контури фігур аналізуються за наявністю або відсутністю виступів (типу щитів, панцирів, голок), промальовуванням і затемненням ліній – усе це захист від оточуючих.
Тобто, якщо дитина зобразила тварину, яку позначила літерою “я” себе в панцирі (або чимось, що “закриває”), найімовірніше, вона почувається НЕ безпечно в цьому колективі.
Про побоювання, страх і тривогу також може свідчити велика кількість гострих кутів на малюнку/ темні або затемнені контурні лінії, щити або заслони.

3. Натиск
При оцінці ліній необхідно звернути увагу на натиск. Стабільність натиску свідчить про стійкість, слабкий натиск – про прояв тривожності, дуже сильний – про напруженість. Про тривожність може свідчити розірваність ліній, наявність обводів, сліди стирання.

4. Наявність деталей, що відповідають органам чуття: очі, вуха, рот
Відсутність очей свідчить про неприйняття інформації, зображення вух (тим паче великих і детально промальованих) свідчить про зацікавленість в інформації, особливо тієї, що стосується думки оточуючих про себе. Відкритий, заштрихований рот – про легкість виникнення страхів. Зуби – ознака вербальної агресії.
Зверніть увагу на інших тварин (тих, що оточують тварину, позначену літерою “я”). Які вони? Є ті, що мають ікла? Є отруйні? Чи може з кігтями?
Якщо є, то найімовірніше це діти, дії яких ображають/ ранять дитину або її друзів (інших дітей).

5. Аналіз якості та взаємодії персонажів показує особливості комунікативних стосунків
Велика кількість тих, хто вступає в різні стосунки один з одним (грають, зображені в навчальній діяльності тощо), і відсутність розділових ліній між ними свідчить про сприятливі взаємини з однокласниками/ одногрупниками. В іншому разі можна говорити про труднощі в побудові контактів з іншими учнями/ дітьми.

6. Характер стосунків між твариною-вчителем (вихователем) і твариною, що зображує дитину
Необхідно простежити, чи немає протиставлення між ними? Як розташовані фігури вчителя й учня стосовно одна одної?

7. Зображення навчальної діяльності
У разі відсутності зображення навчальної діяльності можна припустити, що школа приваблює дитину позанавчальними сторонами. Якщо ж немає учнів, учителя, навчальної чи ігрової діяльності, малюнок не зображує школу звірів чи людей, то можна зробити припущення, що в дитини не сформувалася позиція учня, вона не усвідомлює своїх завдань як школяра.
Цей пункт релевантний для школярів. Якщо ваша дитина ще не ходить до школи – сміливо його пропускайте:)

8. Кольорова гама
Яскраві, життєрадісні тони говорять про благополучний емоційний стан дитини в школі. Похмурі тони можуть (ключове слово можуть, але не обов’язково це так. Буває й таке, що чорний-сірий колір – улюблений) свідчити про неблагополуччя і пригнічений стан.

З турботою про ваших дітей,
Аніта Вайаканті,
арт-терапевтка, дитяча психологиня, магістерка у сфері психології здоров‘я та развитку.